Това са неща около селото, в което работя и живея от 25 години... Обикновени пейзажи от Северна България.
България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.
Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.
Министърът бла
Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27 септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница
Документалната изложба „Българският принос в културно-историческото многообразие на обединена Европа“ ще бъде представена в Музея на розата в Казанлък, съобщиха организаторите от Регионалния академичен център в града с координатор инж. Владимир Чучумишев.
Панелната експозиция, която включва 22 постера, е подготвена от Научния архив на Българската академия на науките (БАН), а официалното откриване е на 28 август.
Изложбата представя документални свидетелства за дейността на българските книжовници и просветители, автобиографични и биографични документи, ръкописи на трудове, дневници, мемоари и спомени на наши учени, държавни, обществени, културни и военни дейци - членове на БАН.
Акцент в експозицията е идеята за обединена Европа.
Включени са документи и фотографии от богатия архив на акад. Иван Шишманов, основател и пръв председател на б
За единадесета година Самоков ще бъде домакин на национален фестивал на любителските театри „Театър без граници“. Той ще продължи една седмица.
Фестивалът ще бъде открит на 21 октомври, съобщи Ралица Стоянова от читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“, което е и организатор.
Тази година актьорските си умения ще покажат около 20 състава от цялата страна. Всеки ден до 26 октомври ще има постановки на любителски състави.
Стоянова каза, че целта на фестивала е да привлича граждани на Самоков и гости, които да се насладят на театралните постановки и запознаят с богатството на театралното изкуство. Ще има различни жанрове – комедия, драма, трагедия.
Входът за всички постановки е свободен.
Преди официалното откриване ще има две участие на две трупи, които също са част от конкурсната програма.
Гумени глави с Мишо Шамара, Ice Cream, Спенс, Вальо кита, DJ Dian Solo, Лошите, Конса, Fyre & DJ Theo са част от рап изпълнителите, които ще излязат на врачанска сцена, по време на четиридневния хип-хоп фестивал Bounce in Vratsa, който започва от днес, 26 септември.
Рапиране, диджействане, графити, брейк танци, бийтбоксинг са част от компонентите включени в събитието, информираха организаторите от Община Враца.
Фестивалът е в партньорство с Младежки център – Враца, а основната цел е чрез хип-хоп изкуството да се отправят градивни послания към подрастващите с превантивна насоченост срещу насилие, агресия и наркотици, каза Никола Живков от Младежки център – Враца. Той добави, че послания за опазване на околната среда, за разделно събиране на отпадъците също ще бъдат отправени от участващите артисти, и доброволци. Над петнадесет доброволци от различ
Така художникът Милко Божков описа картините от най-новата си изложба живопис, която бе открита в бургаската галерия "Пролет".
Местата, които го заобикалят и изпълват творбите му, преминават и през сърцето му, казва той. "Мисля, че един художник трябва да рисува онова, което е преминало през сърцето му не само като хрумване, но и като преживяване. А тези места са ми най-близки", заяви художникът.
"За мен е закон да рисувам онова, което искам, а не да се съобразявам с публиката, защото, съобразявайки се с публиката, идва един момент, в който не усещаш, че си преминал границата и си се превърнал в някой, даже в никой, а си изгубил и себе си", коментира още Милко Божков.
Според него по този начин публиката също губи един художник.
"Публиката чрез картините намира човека, който ги е правил. Вярвам, че когато правиш нещата, които са преживени, ти си вътре в тях и това може би се усеща от хората, които гледат картините", допълни още той.
Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“.
Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.
Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.
Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
Йоко Оно спечели съдебно дело, с което доказва, че часовникът, принадлежал на убития й съпруг Джон Ленън, е нейна собственост, а не на частен колекционер, предадоха ДПА и Ройтерс.
Швейцарският федерален върховен съд отхвърли жалба на колекционера - италианец, живеещ в Китай, който е закупил часовника на търг.
Йоко Оно подарява на съпруга си часовника "Патек Филип", оценен на 4 млн. швейцарски франка (4,51 млн. щатски долара), през 1980 г. за 40-ия му рожден ден. На гърба е гравирано признание в любов по нейна поръчка.
Ленън е убит в Ню Йорк два месеца след рождения ден.
Десетилетия по-късно часовникът се появява в аукционна къща в Германия. Колекционерът го е купил там, но когато поискал да му бъде направена оценка в Женева през 2014 г., Йоко Оно разбрала.
Той искал да задържи часовника, като твърдял, че се е сдобил с ценния предмет
Изложба под мотото „От традиция към новаторство“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак. Експозицията е в рамките на Фестивала на съвременната българска керамика и представя керамични произведения на 39 български автори от цялата страна.
Организатор на мероприятието е екипът на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници. Фестивалът е ежегодно събитие, което се провежда от 2017 г. , като заменя традиционната Спиридонова изложба в залите на СБХ.
Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак е първото място извън София, в което фестивалът гостува.
„Приветстваме горещо идеята на организаторите от екипа на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници, в лицето на д-р Елена Виденова, за това фестивалът да тръгне
Филмовият фестивал в Цюрих, Швейцария, ще почете актрисата Кейт Уинслет, съобщи „Холивуд рипортър“.
Британката ще получи наградата „Златна икона“ за цялостен принос в киното.
Уинслет ще присъства на 20-ото поред издание на фестивала и ще получи отличието на 7 октомври т.г. Тя ще представи и новия си филм „Лий“. Биографичната лента е посветена на Лий Милър – манекенка, избрала попрището на фотограф и впоследствие на военен фотокореспондент по време на Втората световна война. Кейт Уинслет играе главната роля и е копродуцент на филма.
Наградата в Цюрих ще й бъде връчена в присъствието на сина на Лий Милър – Антъни Пенроуз.
Кейт Уинслет е звезда в киното още от времето на дебюта си през 1994 г. в „Небесни създания“ на Питър Джаксън. „Титаник“ от 1997 г., в който играе заедно с Леонардо ди Каприо, й носи световна слава. Уинслет балансира между уч
Милко Божков коментира, че в картините си вече рядко прави експерименти, защото отдавна е задминал този момент. "Времето на експериментите е, когато си млад. Ако тогава не ги правиш, не скачаш наляво-надясно да се опитваш да бъдеш различен, необичаен и да направиш големите скокове, то тогава какъв е смисълът да го правиш на стари години и да се правиш на такъв, какъвто не си", заяви художникът.
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Пролет" до 18 октомври.
Милко Божков е роден през 1953 г. През 1972 г. завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г.– живопис в Художествената академия, в класа на проф. Добри Добрев. Установява се във Варна и е един от художниците от фабрика „Вулкан“ – една истинска фабрика за изкуство. От години ателието му е в търновското село Стефан Стамболово.
Той е автор е на над 80 самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Русия, Австрия, Швейцария, Люксембург, Швеция, Нидерландия, Франция, Германия. Има над 150 участия в групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия и др.
Негови произведения са в колекциите на Националната галерия – София, Конгресната библиотека – Вашингтон, САЩ, Музея на изкуствата – Портланд, САЩ, Националната библиотека на Франция, Галерията на префектура Канагава, Япония, Галерия на префектура Канагава, Япония, Музея за съвременно изкуство – Шчечин, Полша, Музей Нелимарка – Алаярви, Финландия, Колекция за съвременно изкуство „Петер Лудвиг“ – Аахен, Колекция „Юго Вутен“, Белгия, Чешката национална галерия, Музея на малкия формат – Бонсекур, Белгия, Колекция Светлин Русев – Плевен, Национална художествена галерия – Прага, Чешка република.